|
Var de nøgne, mor?
Amsterdam Canal Parade er netop overstået, og Michael Nord var selv med på en af de mere end 60 både, der med mere eller mindre fantasifulde temaer udgjorde årets sejlende homoflåde. Her fortæller han - fra første række - om at være med i en af hollands allerstørste årlige begivenheder.
Var de nøgne, mor?- Det var spørgsmålet blandt mange tilskuere langs Prinsengracht i Amsterdam, da byen afholdte sin årlige Gay Pride i kanalerne. Mere end 300.000 stod på gader, broer, husbåde, joller og plimsollere for at se de mere end 60 både sejle den 3 timer lange rute gennem byens hjerte. Og det store spørgsmål mange havde stillet på forhånd var, om der ville være nøgne homoer på bådene. Byens forening for homoforretninger (Gay Business Association) havde på forhånd lovet flere nøgne homoer på bådene. Dette var i provokation, for byens styre havde krævet, at der var mindre ”kød” at se på bådene i år i sammenligning med tidligere år. En strid mellem dele af byens ledere og GBA om hvorvidt byens homoforretinger må reklamere med regnbueflaget var endt i en strid om hvorvidt nøgenhed var tilladt i paraden. GBA havde sammen med flere barer lovet nøgne kroppe på bådene og havde også lovet at der ville være darkrooms på flere både. Et enkelt darkroom i overstørrelse blev det da også til.
Menneskerettigheder og fest
De er jo nøgne
Du kan se flere billeder på: http://www.canalparade.nl/ Af Michael Nord, Amsterdam
|
![]() Fassbinder. Det er 25 år siden den kontroversielle tyske homoseksuelle instruktør Rainer Werner Fassbinder døde.
Fassbinder - et liv med film og mænd - 10.06 Fassbinder - interview med Christian Braad Thomsen - 10.06![]() Faderhuset vil købe Pan - 01.04 Etnicitet og homoseksualitet - 12.03 Drama Queen vinder Dansk Melodi Grand Prix 2007 - 11.02 Unge tager afstand til homosex - 23.01 Copenhagen Pride 2007: Datoer og frivillige - 22.01 Gå-Ud-Gruppen fylder 25 år i morgen - 30.11 Homoseksuelle skal fortælle om overfald på hjemmeside - 23.11 Diskrimination af homoseksuelle på Færøerne - 27.10 Hiv Pensionatet offer for strukturreformen - 26.10 Pan - ingen adgang for heteroer - 24.10 Filmfestivalen er i gang - 23.10 Pan Cup i weekenden - 22.09 STOP AIDS vil kende dit sexliv - 29.08 Copenhagen Pride 2006 er skudt i gang - 16.08 Forældrenetværket er tilbage - 12.08 Radio Rosa sender specialprogrammer om Madonna i august - 12.08 LBL: Aflys så den koncert! - 09.07 Skarp kritik af københavnsk spillested - 09.07 Basket for mænd i København til september - 09.07 EuroPride i London på lørdag - 26.06 |